Keskkonna seire 2024/25


Saatsime novembris lastevanematele ja töötajatele välja keskkonnaseire küsimustikud, millele oli neil aega vastata 2 nädalat. Meeldiv oli see, et vastajaid oli nii töötajate kui ka lastevanemate seas rohkem kui eelmisel aastal. Kui eelmisel aastal vastas 73 lapsevanemat, siis sel aastal 90, töötajate vastavad arvud olid 16 eelmisel aastal ja 23 sel aastal. Koondasime eelmise ja selle aasta vastused ühisesse dokumenti, mida hakkame järgnevatel aastatel täitma. Muutsime sel aastal ka veidi küsimusi, et neist saaks paremini kokkuvõtteid ja järeldusi teha. 

Dokumendiga saab tutvuda siin:  https://tartulv-my.sharepoint.com/:x:/r/personal/kersti_vahur_tartu_ee/_layouts/15/Doc.aspx?sourcedoc=%7B45339E3D-D839-4D95-95E6-BAFC9366FF76%7D&file=Keskkonna%20seire.xlsx&action=default&mobileredirect=true&DefaultItemOpen=1

Värvisime tabelis roheliseks väljad, mille protsendid olid meie arvates paremaks läinud ja kollaseks väljad, mis halvemaks läinud.

Lastevanemate tabelist on näha, et paljusid küsimusi me sel kujul eelmistel aastatel ei küsinud. Oli ka küsimusi, mille vastuseid me kogusime teisiti. Näiteks kui eelmisel aastal me küsisime pere lemmikõuetegevusi kirjeldava vastusena, siis sel korral me võtsime eelmisest aastast kõige rohkem kordunud vastused ja nad said vastates valida mitmeid variante etteantud vastuste seast. Sama oli ka elektri- ja vee säästmisega, et kuidas seda kodus tehakse. Lapsevanemad said siis valida endale sobivad variabtide seast: kustutan ruumist tule, kui seal kedagi ei viibi; kasutan led pirne; jälgin elektri tarbimist; kodus on energiasäästlikud kodumasinad, muu.

Sarnaselt lastevanematele küsimustikule korrigeerisime küsimusi ka töötajatel. Näiteks küsimus, milliseid võtteid kasutad elektri säästmiseks, oli eelmisel aastal kirjeldava vastusega, siis sel aastal oli see valikvastustega. Töötajad said valida järgmiste vastuste vahel:

*Kustutan ruumist tule, kui seda enam ei kasutata
*Piisava päevavalguse korral kustutan ruumis tuled
*Panen arvuti kinni ööseks
*Lülitan ööseks rühma õhupuhasti kinni
*Lülitan koopiamasina välja kui ma seda enam ei kasuta
*Reguleerin rühmaruumi temperatuuri
*Olen osalenud digiprügi vähendamise kampaanias

Lastevanemate vastuseid analüüsides oli meeldiv tõdeda, et on tõusnud protsendid: Kas sa tead, et Piilupesa lasteaed on liitunud Rohelise kooli programmiga ja Kas oled midagi kuulnud Rohelise kooli programmist? Samuti on pered hakanud rohkem rõhku panema elektri säästmisele ja suurem protsent on osalenud kusagil keskkonnaalasel üritusel. Tõusnud on ka jäätmete sortimise teadlikkus, ehkki ei sordigi protsent on ka kahjuks tõusnud.

Töötajate tagasidet analüüsides oli meeldiv tõdeda, et puude ja põõsaste sildistamisest on kasu olnud ja nii töötajad ning lapsed teavad rohkem kui eelmisel aastal, mis puud ja põõsad kasvavad lasteaia õuealal. Halvemuse poole on läinud lastele vee- ja energia säästmise vajalikkuse seletamine lastele. Arutasime, et see võib tulla sellest, et ehk rohkem sõimerühma töötajaid vastas sel aastal ja et väikestele on seda teemat raskem seletada. Samuti leiavad õpetajad, et lasteaia õueala ei paku väga aktiivse liikumise võimalusi. Eelkõige tuntakse puudust ronimise kohtadest. Kahjuks meie rohelise kooli juhtgrupiga ise ei saa seda väga muuta, aga juhtkond on meiega ühes paadis. Kui linnavalitsus raha eraldab, siis kindlasti tahame õuealale rohkem ronilaid või madalseiklusrada.





 

Kommentaarid

Populaarsed postitused sellest blogist